Warto zastanowić się choć przez chwilę kim jest Duch Święty? Myśląc i mówiąc o Duchu Świętym nie możemy zapomnieć o doktrynie Trójcy Przenajświętszej. To właśnie Duch Święty jest jedną z trzech postaci Boga, którymi są: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Trzy osoby boskie, ale istnieje jeden Bóg. Trudno to pojąć. Św. Augustyn długo zastanawiał się nad istotą Trójcy Przenajświętszej. Idąc brzegiem po mokrym piasku zauważył małe dziecko, które chciało przelać całą wodę z morza do małego dołka. Św. Augustyn uznał to za nonsens, a w odpowiedzi usłyszał zdumiewające słowa: „ Prędzej ja przeleje wodę ze wszystkich oceanów świata do tego dołka, niż ty, pyszny Augustynie, odsłonisz najmniejszy rąbek tajemnicy Trójcy Świętej”. Zatem czy jesteśmy w stanie zrozumieć jedną z trzech osób boskich – Ducha Świętego? Do końca nie, ale bez wątpienia Duch Święty działa w sercu każdego, prawdziwego chrześcijanina, jeśli w nim zagości przybliża człowieka do dobra. Udoskonala jego miłość, pokój, cierpliwość, radość... Jest oparciem wiary, bo bez Boga, w tym Ducha Świętego trudno zasłużyć na niebo. Duch Święty wspiera i pomaga. Dlatego w dniu Wigilii Zesłania Ducha Świętego odbyło się nabożeństwo podczas którego przyzywaliśmy Ducha Świętego poprzez różne modlitwy: koronkę, litanie, śpiewy, czytania, wezwania do Ducha Świętego. W naszej parafii ta uroczystość odbyła się po raz pierwszy, aby razem świętować Zesłanie Ducha Świętego. Pamiętajmy też, że każda taka nowa inicjatywa przybliża nas do Boga.
Marta Kamińska
