Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kaczkach Średnich
01 / 03

Kościół

02 / 03

Matka Boska

03 / 03

Krzyż

Święto młodych przy Krzyżu ŚDM

DSC04621 [800x600]Święto młodych przy Krzyżu ŚDM

Dnia 26 maja 2014 r., w Dniu Matki, Krzyż Światowych Dni Młodzieży zawitał do parafii NMP Królowej Polski w Kaczkach Średnich. Była to trzecia stacja w dekanacie tureckim. Kustosz Sanktuarium Przemieniania Pańskiego ks. Jacek Buda, proboszcz z Galewa wraz z parafianami przekazał Krzyż i ikonę do parafii w Kaczkach Średnich. Symbole ŚDM w uroczystej procesji młodzież parafii wprowadziła symbole do kościoła.
Po przywitaniu Krzyża i ikony Matki Bożej, przy wypełnionej świątyni o godz. 8.30 została sprawowana Eucharystia dla parafian, której przewodniczył ks. Tomasz Bartkowiak. W czasie homilii zwrócił uwagę, że „wszystko przemija, zmienia się władza i ustroje, a Krzyż trwa...” i my powinniśmy trwać przy Krzyżu i być dumni z przynależności do Chrystusowego Kościoła i dziękować Panu za ten szczególny dar obecności pośród nas Znaków ŚDM. Ks. Bartkowiak odniósł się również do słów wypowiedzianych przez Papieża Franciszka na zakończenie Drogi Krzyżowej 29 marca 2013r. w rzymskim Koloseum: „Krzyż Jezusowy jest Słowem, którym Bóg odpowiedział na zło świata. Czasami wydaje się nam, że Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący. W rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a Jego odpowiedzią jest krzyż Chrystusa: słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem”, i dlatego każdy chrześcijanin na zło powinien odpowiadać dobrem, biorąc na siebie krzyż, tak jak Jezus. Po Mszy św. przyszedł czas na indywidualną adorację. Wierni z przejęciem i radością podchodzili kolejno, by Chrystusowi powierzyć radości i troski swojego życia, by w geście pocałunku Krzyża i ikony Matki Bożej oddać cześć tym świętym znakom. Galeria


Od godz. 10 do kościoła zaczęła napływać młodzież szkół średnich i gimnazjów Powiatu. Na Eucharystię przybyli poseł Zbigniew Dolata, starosta Zbigniew Bartosik, burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący Rad Gmin, dyrektorzy szkół, przedstawiciele różnych środowisk naszego Powiatu. Kapłani służyli posługą sakramentu pojednania gromadzącej się młodzieży.
Uroczystość rozpoczął Pan Starosta przytaczając historię Światowych Dni Młodzieży, po nim przemówił wójt Karol Mikołajczyk, który w czułych i delikatnych słowach złożył życzenia obecnym na uroczystościach mamom, a bukiet kwiatów złożył na ręce swojej mamy. Wszyscy mogli też usłyszeć muzyczny prezent od młodzieży dla mam, w subtelnym i wzruszającym wykonaniu Weroniki Grązik z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach: zaśpiewała utwór pt.: „Mamo” z repertuaru Wioletty Willas.
Msza św. rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów do kościoła i odegraniem Roty przez orkiestrę z Przykony, a słowa hymnu „Chrystus Wodzem, Chrystus Królem” wskazały zebranym na najważniejszego Gospodarza – Jezusa Chrystusa. Mszę św. celebrowało kilkunastu kapłanów, głównym celebransem był (tak jak na porannej Mszy) ks. Tomasz Bartkowiak proboszcz z Siniarzewa, który był wielokrotnym uczestnikiem ŚDM. Słowo wstępne do zebranych skierował ks. dziekan Marek Kasik, który wyraził wdzięczność za zorganizowanie tych uroczystości.
Bardzo ważnym akcentem początku uroczystości było, podziękowanie za kanonizację św. Jana Pawła II, dziękczynną laudację w imieniu miast papieskich (Turek, Przykona, Brudzew, Tuliszków, Malanów, Kawęczyn) z terenu naszego powiatu, wygłosił burmistrz Turku Zdzisław Czapla. On też w imieniu wszystkich złożył pod portretem Ojca Świętego kwiaty. Ks. Tomasz Bartkowiak w swoim krótkim świadectwie wskazał na wyjątkowość uroczystości: „To przecież ten Krzyż i ta ikona peregrynują po całym świecie, i odtąd zawsze kiedy zobaczymy w telewizji, czy Internecie relacje z wydarzeń ŚDM, będziemy wracać myślami do tych uroczystości, w których bierzemy udział” – mówił. Swoje świadectwo dał też uleczony z narkomanii i innych nałogów Marcin. Przestrzegał swoich młodych kolegów, że narkomania niszczy relacje z rodzicami, wprowadza w konflikt z prawem, i prowadzi do śmierci.
W parafii diecezjalnego duszpasterza chorych i niepełnosprawnych nie mogło zabraknąć właśnie chorych i niepełnosprawnych. Niepełnosprawny Krzysztof dał świadectwo wspólnoty Integracyjnej Grupy „Caritas” powiedział, że: „z tymi ludźmi dobrze się czuję”. Natomiast mama niepełnosprawnych Zbyszka i Magdy – Janina, otrzymała wielkie brawa.
Należy podkreślić także liczne spowiedzi i jeszcze liczniejszy pełny udział w Eucharystii zgromadzonych wiernych, do których zachęcił ks. Paweł Zalewski: „Spowiedź i Komunia Święta to najpiękniejszy prezent jaki możemy ofiarować Panu Bogu za Św. Jana Pawła II, z tego najbardziej Ojciec Święty się ucieszy” – powiedział. Oprawę muzyczną prowadziła Orkiestra z Przykony oraz młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych z Kaczek Średnich, którą przygotowała Pani Daria Raczycka młoda absolwentka tejże szkoły.
Po Mszy św. rozpoczęła się Droga Krzyżowa, którą w oparciu o słowa papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, wygłoszone na Światowych Dniach Młodzieży przygotował ks. Paweł Zalewski. Krzyż kolejno przejmowali po sobie, niosąc i odczytując rozważanie: dyrektorzy szkół, młodzież, samorządowcy, matki, strażacy OSP parafii, niepełnosprawni, woluntariusze także z Parafialnego Zespołu Caritas, nauczyciele, ministranci, księża, politycy, m.in. rozważanie przeczytał Poseł Zbigniew Dolata.
Szczególne stacje miały miejsce przy Domu Dziecka, (specjalne słowo do zebranych skierował ks. wicedziekan Stanisław Nasiński), przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II dzieci autentycznie rozradowane odśpiewały swój hymn poświęcony swojemu patronowi św. Janowi Pawłowi II oraz na placu przed Zespołem Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, gdzie po rozważaniu starosty Powiatu, swoje krótkie inscenizacje przedstawili kolejno, młodzież z LO w Turku, i młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach. Dyrektor ZSR CKP w Kaczkach nie krył wzruszenia wobec zebranych i pod Krzyżem niejako dziękował słowami Jana Pawła II: „Dlatego pragnę dzisiaj tu, z tego miejsca i przy okazji tego spotkania, po prostu ucałować jeszcze raz ręce moim rodzicom, a równocześnie ucałować ręce wszystkim moim nauczycielom, nauczycielkom i moim katechetom, którzy uczyli mnie w szkole podstawowej, w gimnazjum, aż do matury, kładąc fundamenta pod przyszłość człowieka”. Dyrektor mówił dalej dając świadectwo wiary: „Dziś dziękujemy za kanonizację naszego rodaka, Świętego Jana Pawła II, który podziękował polskiej szkole za fundamenty swojego intelektu, umiejętności posługiwania się językami, którego mądrość podziwiał cały świat. Polska szkoła może być z tego dumna, ale ufamy i mamy nadzieję, że nasze pokolenie wychowa i wykształci takich geniuszy intelektualnych świata jak Jan Paweł II. Niech ta dzisiejsza peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży w Zespole Szkół Rolniczych będzie symbolicznym dostrzeżeniem roli polskiej szkoły w procesie wychowania młodego człowieka”.
Ważnym elementem dzisiejszych uroczystości był akt zawierzenia młodego pokolenia, którego w imieniu młodzieży dokonali użyczając swoich ust przedstawiciele szkół średnich naszego powiatu: „Boże, Przyjacielu człowieka, który z miłości posłałaś Jezusa Chrystusa na świat, by człowiek na tym świecie, nie przeżywał goryczy swojej egzystencji, ale czyniąc ziemię sobie poddaną, budował swoje szczęście. My młodzi zgromadzeni chcemy zawierzyć siebie nasze klasy i szkoły w których przyszło nam zdobywać wiedzę i doświadczenie życiowe. Szanując każde życie, każde wybory dróg życiowych, każdego, który uznaje Jezusa za swego Pana, czy też każdego rówieśnika, który tej wiary nie podziela. Czujemy, że świat wartości wypływający z Ewangelii, wobec współczesnych zagrożeń, jest naszym Westerplatte, które trzeba przetrzymać i obronić. Dziś w tej szczególnej chwili naszego życia, chcemy uczynić wszystko by nie zawieść św. Jana Pawła II i byśmy byli stróżami poranka. Tak nam dopomóż Bóg. Amen za Was i za siebie”.
Po uroczystości odbyła się uroczysta agapa dla wszystkich uczestników, przygotowano pyszne zupy, a szczególnych gości uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach z klas żywieniowych wraz z nauczycielami podjęli na pięknie przygotowanych stołach pysznymi kanapkami i łakociami. Ogromną radością organizatorów było przede wszystkim to, że wysiłek wielu tygodni zaowocował obecnością ponad 500 młodych i ok. 300 innych osób. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli młodym we wspólnym przeżywaniu tak podniosłej i historycznej chwili. Czuliśmy obecność św. Jana Pawła II.

Przygotowali:
Anna Majewska – prezes Parafialnego Zespołu Caritas w Kaczkach Średnich
Dariusz Jasak – katecheta ZSR CKP w Kaczkach Średnich, Radny Rady Miejskiej w Turku

Świadectwa

Szczerze mówiąc podobało mi się to, że było dużo młodzieży, której czasami brakuje w Kościele. Spodobało mi się również to, że ci dwaj chłopacy (Marcin i Krzysiek) nie wstydzili się opowiedzieć trochę o sobie. Jeden opowiedział jak zaczęły niszczyć go narkotyki. Dotarło do mnie, że mimo wszystko nie warto chociażby tego próbować, bo to może być o jeden krok za daleko, który pociągnie za sobą konsekwencje i po prostu można wszystko co najważniejsze stracić. Po tym co powiedział Krzysiek, dotarło do mnie, że inwalidzi to tacy sami ludzie jak ja i wszyscy inni. Nie należy traktować ich jakby byli tylko przeszkodą, lecz patrzyć na nich z miłością i traktować tak jak innych. Myślę że jednak trochę lepiej było na rekolekcjach, bo jednak trochę więcej rzeczy tam sobie uświadomiłam, ale i tak mi się wczoraj podobało.
Gosia (19 lat)

Dzień był szczególny, ponieważ był to dzień mamy. Mogłam pomodlić się za moją mamę do samej Matki Boskiej, która także obchodziła swoje święto. Tego dnia zmieniłam swoje nastawienie do ludzi i świata. Nauczyłam się pokory. Nie warto wyśmiewać i omijać osoby niepełnosprawne, bo one też mają w sobie takiego Boga jak wszyscy. Powinniśmy im pomagać, rozmawiać z nimi. Zrozumiałam, że zawsze dostaniemy drugą szansę od Matki Boskiej, Boga i od naszych mam. Dzięki tej mszy i drodze krzyżowej odkryłam coś nowego, dobrego, co będzie mi pomagać w życiu.
Agata

Dzień zjednoczenia wszystkich młodych. Śpiewanie licznych pieśni, co jest wspaniałym podejściem młodych ludzi. Wzruszająca opowieść o człowieku, który dzięki Bogu powrócił na odpowiednią drogę życia.
Kinga (16 lat)

Dzień w którym odwiedził naszą parafię Krzyż ŚDM był dniem radosnym i nigdy nie spodziewałbym się że zjawi się w tym miejscu. W pamięci zostały mi zwierzenia młodego chłopaka, który opowiadał o swoich problemach z narkotykami.
Sebastian (16 lat)

Po dniu nawiedzenia symboli ŚDM, które przybyły z Rzymu i przy których modlił się papież Jan Paweł II czuję się duchowo silniejsza i bliżej Boga.
Joanna (16 lat)

Było to dla mnie wyjątkowe pojednanie z Chrystusem. Uroczystość ta wzbudziła we mnie chęć do wspólnej modlitwy i przeżycia tego wyjątkowego dnia razem z młodzieżą i całą wspólnotą chrześcijańską. Droga Krzyżowa w której uczestniczyłem, była wyjątkowym i niecodziennym przeżyciem, które będę długo wspominał i pamiętał o nim
Maciek (16 lat)

To nadzwyczajne wydarzenie móc zobaczyć i dotknąć Krzyż, który dotykał Święty Jan Paweł II
Wszyscy bardzo to przeżywali, pomimo panującego upału podczas Drogi Krzyżowej zachowywano powagę. Dla mnie było to pierwsze takie wydarzenie, bardzo niesamowite i unikatowe
Dawid (16 lat)

Dla mnie doświadczenie wspólnoty Kościoła przy Symbolach ŚDM było wymownym znakiem. Było to przede wszystkim doświadczenie Młodego Kościoła otwartego na Jezusa. Świadectwa, które usłyszałem podczas Liturgii, przypomniały mi o godności człowieka. Zwłaszcza świadectwo Krzysztofa, niepełnosprawnego, które staje się dla mnie przypomnieniem moich lat dorastania, kiedy osoby niepełnosprawne były mi zupełnie obce, omijałem je, czy wręcz budziły we mnie lęk
i niechęć. Doświadczenie Boga pozwala mi jako księdzu patrzeć na każdego człowieka z miłością
i poszanowaniem. Ten krótki czas trwania na modlitwie przy Relikwiach Świata z młodzieżą Kościoła pokazało mi po raz kolejny że Kościół jest żywy i potrzebuje wyjścia na zewnątrz.
ks. Michał

Kiedy patrzę na ten Krzyż, szczególny świadek Światowych Dni Młodzieży, spotkań młodych całego świata z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem kojarzy mi się zakończenie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis?”. „I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór, a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich miastu i światu.….”
Ten krzyż trwa, choć przez te trzydzieści lat od Paschy 1984, kiedy został przekazany przez Papieża Polaka młodzieży - i świat się zmienił, i Europa a i Polska wygląda inaczej niż wtedy. Wielcy tego świata przemijają, zmieniają się ustroje, systemy polityczne, ekonomiczne, społeczne, a krzyż trwa. To znak, że to w nim, w chrześcijaństwie, Jezusie jest odpowiedź na pytania, wątpliwości i doświadczenia człowieka, że to On, Boży Syn jest nadaje sens i smak ludzkiemu życiu i prowadzi je do pełni. To znak, ze bez Jezusa nie da się żyć, tak jak nie da się żyć bez powietrza, wody, słońca… że to Jego obecność w ludzkim sercu jest nie więdnącym źródłem siły, nadziei, prawdy i miłości.
Światowe Dni Młodzieży uczą, że tej obecności doświadczamy w Kościele. To Kościół jest najbardziej genialną ideą na świecie. Nie ma chyba ważniejszej rzeczywistości, którą Bóg ofiarował człowiekowi. To właśnie w tej cudownej przestrzeni spotykamy się ze zbawczą, pełną miłości i miłosierdzia obecnością Chrystusa. Uczestnictwo w ŚDM uczy dojrzałego spojrzenia na Kościół powszechny, uczy zakochania się w tej rzeczywistości i odpowiedzialności za ten niezwykły dar Opatrzności Boga.
Niech ta obecność Krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani zachęci nas do radości wiary i dumy z tego, ze jestem uczniem Jezusa. Nic piękniejszego nas w życiu nie spotka jak ta niezwykła, bardzo intymna więź z Bożym Synem. Jak mówił Benedykt XVI – nie ma nic ważniejszego niż dać się ogarnąć Bożej miłości, zachwycić się Ewangelią i żyć w blasku nauki Jezusa w niej zawartej. Niech nas zachęci do trwania w Kościele, który daje nam Jezusa i do Niego prowadzi.
Ks. Tomasz Bartkowiak

1% podatku

fsrnAby przekazać 1% podatku za 2015 rok, należy w rocznym rozliczeniu podatkowym wpisać w odpowiedniej rubryce numer KRS Fundacji Służby Rodzinie "Nadzieja": 0000262774. Więcej informacji...

Kontakt

Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kaczkach Średnich
Kaczki Średnie 37a
62-700 Turek

ks. Paweł Zalewski.

+48 518 014 853

pzalewski@diecezja.wloclawek.pl

BS Konin Oddział Turek
04 8530 0000 1000 1677 2000 0010

Szukaj